A marketing és az értékesítés egyik (ha nem AZ) éltető eleme a kommunikáció. Ahhoz, hogy sikeresen nyélbe üss egy üzletet, hogy eladj, hogy kereskedj – mindenhez nélkülözhetetlen a hatékony, meggyőző kommunikáció.
A hírlevél az írás egy speciális fajtája. Egy apró alkalom, hogy meggyőzd a usered, hogy rögzítsd az olvasó figyelmét – hogy egy lépéssel közelebb vidd felhasználóid a vásárláshoz. Használd a most következő technikákat, hogy még hatékonyabb légy!
1, Ismerd a közönséged!
Oké, oké, ez nem épp írás tipp, de innen indul az egész, ez az alap, amire a hatékonyság épül! Ha nem érted a közönséged, ha nem tudod, mit akarnak, csak lődözöl a levegőbe, az üzeneted annyira lesz hatékony, mint… nos, semennyire, maradjunk annyiban…
2, Használd a közösség erejét!
Miért működik a social média? Visszajelzéseket ad a lehetséges vásárlóknak. Pl. Egy komment (vagy akár több) befolyásolhatja a döntési folyamatot, hiszen pozitív visszacsatolást ad a vásárlói szándékhoz. Kismillió esettanulmány bizonyítja, ha az eladásokhoz a korábbi vevők elégedettségét is bemutatjuk, az pozitívan hat a konverziókra! És ha már pozitívan hat, miért ne használhatnád Te is a hírleveleidhez?
Hogyan használd: Referenciaként jelölhetsz meg névtelen kisembereket, és persze neves hírességeket is – utóbbinak talán nagyobb hatást tulajdonítasz, de ne becsüld le a potenciális vásárlót érhető hatásokat akkor sem, ha csak Kiss Pista kommentjét csatolod egyes termékekhez!
Példa: A McDonalds szlogenje: „Milliárd és milliárd ember szolgálatában” – és e mellé igen gyakran társítanak vásárlói véleményeket is. Én mindenki kajálja, miközben mindenki tudja, mennyire egészségtelen…
3, Hozd a lábuk elé a kérdést!
Ha valaki igent mond egy kis kérdésre, később kisebb eséllyel mond nemet akár egy vásárlásra is!
Hogyan használd? Igazán egyszerű! Kérdezz valamilyen apróságról a usered, akár hírlevélben is (pl. hogy tetszik az új logó?)! Azok, akik visszajeleznek, egyrészt jobban kötődnek Hozzád (ez egyfajta felmérésnek is betudható), másrészt azt is hatalmas pozitívumnak élik meg, hogy érzik, számít a véleményük! Ez segít szorosabbra fűzni a kapcsolatokat, nem mellesleg az egy-egy ilyen kérdésre adott válaszok sok érdekességet szülhetnek, rávilágíthatnak hiányosságokra, vagy épp ötleteket is adhatnak! Szóval merj kommunikálni az ügyfeleiddel – hírlevélben is!
4, Mellékelj képet magadról az aláírásodhoz, és ügyelj a szemkontaktusra!
Miért működik: Amikor szemkontaktust teremtesz bárkivel, a bizalom erősítése felé lépsz egyet; segít kapcsolatot teremteni. A Cornell Egyetem végzett egy hasonló kutatást, bár némileg leegyszerűsítve. Két gabonapelyhes dobozból kellett kiválasztania a teszt alanyainak a nekik tetszőt – az egyiken a logó mellett virító nyuszi vigyorgott a vakvilágba, míg a másik úgy lett beállítva, mintha szemkontaktust keresne. Gondolom, sejted: a döntő többség utóbbit választotta!
Hogyan használd: Ugyan tökéletesen nem lehet szemkontaktust felvenni e-mailen keresztül (hogyan is lehetne), és semmi esetre se mellékelj valami böhöm fotót, hogy mégis megpróbáld! Viszont nagyon egyszerű elfelejteni, hogy a sokszor zavaró hírlevelek mögött is emberek vannak; dolgozó, gürcölő emberek, és egy apró, nyílt arcú fotóval könnyen emlékeztetheted erre a usereid.
5, Segíts megoldani a problémákat!
Ez most lehet hülyén hangzik, de igenis ide tartozik: rengeteg válaszlevél érkezik egy-egy hírlevélre, és jó eséllyel rá sem néz senki! A hírlevelek utókezelése igenis fontos, és ha hajlandó vagy megoldani az itt jelentkező gondokat, pozitív visszajelzésként élik meg a feliratkozóid! Ne feledd, az érzelmek hatalmas dolgok, motiválhatnak, de el is tántoríthatnak. Ha nagy mérgesen írnak egy választ a hírleveledre, de semmi reakció nem érkezik, a feszültség nőttön nő, ám ha értő kézzel nyúlsz ezekhez, profitálhatsz belőlük!
Mutasd meg, hogy odafigyelsz a usereidre – és ez már a fenti tanács egy másik szegmense, nem a válaszadásra buzdításról szól, sokkal inkább a témákról! Ha tudod, hogy egyes termékeid megoldást jelenthetnek egyes gondokra, ne legyél rest rájátszani erre!
Tudd meg, miben segíthetsz, hogy mi számít a felhasználóidnak! A tétlenséged nem lesz pozitív hatással a konverzióidra, de ha beveted az érzékenység, segítőkészség technikáját, bizony léphetsz előre!
6, Ne felejtsd az okokat!
Ha okot adsz a felhasználóidnak, sokkal inkább úgy fognak cselekedni, ahogy Te szeretnéd, mintha nem lenne oka pl. a vásárlásnak! Nem feltétlenül számít, mennyire nevetséges az ok (pl. Törölköző akció Douglas Adams emlékére a Törölközőnapon), sokkal inkább hatékony lesz bármi, ha okosan okot is adsz a miértre!
Hogyan használd: kiküldesz pl naponta 100.000 levelet divatcikkekről? Próbáld ki okként: „Hamarosan itt a tavasz, gondolj az akkori outfitedre már most!” És hogy miért merem javasolni? Mert ugyanaz a levél ezzel a témával 60%-al nagyobb konverziót hozott nekem is – februárban! Pedig nem nagy ok, és bár jó idő van, azért az igazi tavasz még odébb van, mégis, sokan ugrottak már ennyire is! A variációk pedig szinte végtelenek, csak a kreativitásodon múlik!
7, Adj esélyt a választásra!
Senki nem szereti, ha megmondjuk, mit kell csinálnia! „Vásárolj most!” „Csapj le rá!” – és társaik azért sem mindig működnek, mert nagyon tolakodóak, agresszívak – sokan felháborodnak, mert azt hiszik, te tudod, mi a legjobb nekik. (Igen, még akkor is, ha TÉNYLEG tudod, mi a legjobb nekik…)
Épp ezért érdemes választásokat kínálni e helyett. Több pszichológiai tanulmány rámutat a témában, hogy már a „De a döntés az Öné” típusú mondatok használatával megduplázódik az esélye a konverziónak…
Hogyan használd? Ne utasíts! Maximum javasolj, ajánlj, keltsd fel az érdeklődését a helyett, hogy letámadod! Sokkal nagyobb elkötelezettséget érsz el az ügyfeleidnél, ha úgy gondolják, az Ő választásuk vagy! Emlékeztesd őket, hintsd el a morzsát – és hagyd, hogy ők keltsék ki a virágot – Neked pedig már csak aratni kelljen 🙂
Most Te jössz! További ötleted, esetleg ellenvéleményed van? Írd meg nekünk kommentben!
Forrás: HubSpot.com