Monthly Archives: május 2015

A 10 legfontosabb spam szabály, amiről tudnod kell!

Szerző: | 2015-05-13

Mint Te is tudod, az e-mail marketing egy kiemelkedően fontos eszköz, a marketing stratégiád fontos része lehet, ha még nem az. Segítségével közvetlenül érheted el a jelenlegi vásárlóidat. Feliratkozásukkal releváns információkkal, ajánlatokkal láthatod el őket, úgy, hogy még örülnek is a „reklámoknak” – ezt meg kell ám becsülni!

Létrehozása viszonylag gyors és könnyű – kifejezetten akkor, ha rendelkezel valamilyen automatizálást segítő eszközzel, mint pl. a HírlevélÓriás. Minél többet tudsz ügyfeleidről, minél jobban szegmentálod listád, annál pontosabb ajánlatokat tudsz számukra elküldeni.

Sajnos azonban, mint mindennek, az e-mail marketingnek is megvannak a törvényei. Spammerek árasztják el ezt a zseniális marketing csatornát, és jobb nem tudni, honnan szerzik néha az adatokat… Előfordul az is, hogy spamben kötnek ki valódi cégek hírlevelei is – ők azok, akik véletlenül, vagy pontatlanságból, nem tartották be a spam-szabályokat.

A törvény

Elsőként az Egyesült Államokban lépett életbe spam-törvény, még 2003-ban. George Bush regnálása alatt született az a szabályozás, mely meghatároz bizonyos kritériumokat az elektronikus úton küldött kereskedelmi levelek részére.

Ezen törvény, majd a nemzetközileg szintén bevezetettek tették igazán trükkössé az e-mail marketinget – és a fogyasztó számára segítséget nyújt, hogy ne áraszthassa el postaládáját kéretlen levélszemét. A törvény segít abban is, hogy a nem spamként érkező kereskedelmi levelek megbízhatóbbak legyenek; amennyiben belegondolsz, érthető, hiszen a napi több száz korábban érkező levél közül ugyan ki állíthatta bizonyosan, hogy valódi ajánlatokat, és nem átveréseket tartalmaz? Az e-mal törvények megsértői súlyos pénzbírsággal, eltiltással sújthatók, épp ezért fontosnak tartom, hogy minimum az alap, legfontosabb információkkal tisztában légy – még ha nem is másolom be ide a törvény teljes szövegét…

1. Regisztráció

Csak és kizárólag a felhasználó beleegyezésével vehető fel bárki egy e-mail listára – ennek egyértelműen meg kell jelennie portálodon, feliratkozó felületeden is!

A 10 legfontosabb spam szabály, amirõl tudnod kell!

2. Ne használj hamis vagy félreérthető header információt

A felhasználónak joga van tudni, honnan, melyik cégtől érkezik a levele; cégtől vagy magánszemélytől például. A routing információidban ezeket pontosan meg kell adnod, beleértve a küldő domain nevét és e-mail címét is!

3. Ne használj megtévesztő tárgy-sorokat

Megvannak a tipikus spam-tárgyak? „Te egy győztes!”Aha, persze, ugyebár. Az ilyen, és ezt a mintát követő, pontatlan, helyesírásilag helytelen címeket azonnal bünteti a kereső…

4. Határozd meg, hogy ez bizony hirdetés!

Ugyan az ügyfelek többsége tudja, hogy reklámot, kereskedelmi levelet látnak, de azért még mindig sokan vannak, akik figyelmen kívül hagyják ezt. Rengeteg marketinges dolgozik azon, hogy ezek a hirdetések egyediek legyenek – főleg azért, mert a spamszűrők igen komolyan rárepülnek a tucat-felépítésű anyagokra…

5. Áruld el a címed

Ha a levél tartalmazza a pontos, valós, ellenőrizhető címedet, amin keresztül ügyfeleid felvehetik veled a kapcsolatot, no… Ha nem is piros pont, mivel tartalmaznia KELL, de értékeli a spam szűrő is, valamint ezért már nem büntethetnek meg. 🙂

6. Leiratkozás lehetővé tétele

Az e-mail marketingben való részvétel mindig az ügyfél választása – épp ezért (és ezt nagyon szigorúan vedd!) kötelező jól láthatóan elérhetővé tenni a leiratkozási lehetőséget. Nem átlátszó betűvel, nem elrejtve valami mögé – különben jókora büntetésre számíthatsz!

7. Tartsd tiszteletben az elutasítást

A leiratkozási kéréseket nagyon komolyan kell vedd. Miután leiratkozik bárki a leveledről, az összes ehhez kapcsolódó adatot el kell távolítanod 30 napon belül! Nem továbbíthatod senkinek, nem adhatod ki senkinek, nem őrizgetheted – különben ha kiderül, lesújt a törvény szigora!

8. Mindig ellenőrizd, mit csinálnak mások a nevedben

vegyünk egy példát: küldő kiküldőből juttatod el a leveleid a felhasználóidnak, de valamely technikai okból avalamely a fentiek közül nem teljesedik. Nem mondhatod azt, hogy bocs, nem az én hibám! Még ha ki is adod a kiküldést másnak, a Te, a Te céged hírlevelére iratkoztak fel a felhasználók, Te vagy a Céged felel mindenért! És ezt vedd nagyon-nagyon komolyan!

9. A kereskedelmi e-mail definíciója

A Spam törvény meghatározza, mi a kereskedelmi e-mail: olyan elektronikus levél, melynek elsődleges célja az, hogy kereskedelmi, reklám vagy termék/szolgáltatás ajánlását közvetítse, beleértve az egyes weboldalakon közzétett kereskedelmi tartalmakat.

A törvény hatására ha e-mail marketinget folytatsz, ügyelned kell a weboldaladon található kötelező információk megjelenítésére is! Elérhetőségi adatok, jótállási információk, letöltési feltételek – az egész pakk. Ezt minden esetben ellenőrizd, mert szintén problémákat okozhatnak, ha bármi hiányzik!

10. Továbbítás barátoknak

Ha a leveled tartalmaz olyan opciót, mely lehetővé teszi, hogy továbbítsák/megosszák azt, még nem kell aggódnod a spam törvény miatt. Ha azonban a leveled arra buzdít, pl. egy nyereményjáték keretei közt, hogy továbbítsák (pl. kuponkód, etc), máris nagyobb odafigyelés szükséges!

A 10 legfontosabb spam szabály, amirõl tudnod kell!

Tedd sínre!

Egyik, magára valamicskét is adó cég sem akarja magát spammernek gondolni. Hát tegyél érte! A hírlevél marketing nagyon szigorú szabályokhoz kötött, ezért tevékenységed mindenképp hangold a fenti szabályokhoz! Ha így teszel, a hírleveled megtette az első lépést a siker felé…

Forrás: ElegantThemes.com

Hogyan hozzunk létre hírleveleket? 5. rész

Szerző: | 2015-05-08

A leggyakrabban elkövetett e-mail marketing hibák

Bármilyen optimistán is nyilatkozzon bárki a hírlevél marketingről, rengeteg buktatója van. Néhány hiba pedig könnyen azt okozhatja, hogy a felhasználóid előbb figyelmen kívül hagyják leveleid, vagy olvasatlanul törlik – esetleg, ami még rosszabb, spamnek jelölik vagy leiratkoznak.

Most összegyűjtöm neked a leggyakoribb hírlevél hibákat, hogy tanulhass belőle – és persze hogy ne kövesd el őket…

Hiba #1: Rosszul szegmentált a listád

Mint minden tartalomszolgáltatásnak, a hírlevélnek is a célközönséghez kell szólnia. Ez pedig nem történhet meg a nélkül, hogy szegmentálnád a listád! A probléma abból fakad, hogy ha túlontúl általános leveleket küldesz el, ha nem vagy tisztában alapvető adatokkal a feliratkozóidról, már bukhatod is az egészet. Mondjak példát? Folyamatosan férfi ruha kollekciókat ajánlgatni pl. egy hölgynek nem javasolt – és ez még egy elég alap dolog…

A szegmentálás már a feliratkozásnál megkezdődhet – érdemes rákérdezni nemre, érdeklődésre és további adatokra is. Igaz, ez némileg megnehezíti a regisztrálási folyamatot – vagy inkább lassítja -, de többet érsz el egy jól szegmentált, kisebb listával, mint egy össze-vissza, kategorizálatlannal, ahonnan nyakra-főre iratkoznak le a userek.

Minél több lista szegmensed van, annál jobban eltávolodsz a teljes automatizálástól – egyedibbek lehetnek az ajánlataid, jobban testre szabod az egyedi igényeknek megfelelően – relevánsabb, kívánatosabb lesz a leveled. Ezzel növelheted a megnyitási és átkattintási arányaid, személyesebbé teheted a hírlevél marketinged – és jóval kisebb eséllyel vesztesz értékes usereket, vagy kerülsz a spamek közé!

Hiba #2: Információ túltengés

A hírlevelek másik általános hibája, hogy túl széles körben tartalmaznak információkat: egyrészt a túl sok, már-már befogadhatatlan infó jóval nagyobb eséllyel befogadhatatlan a többségnek, másrészt a túl hosszú tartalom elijeszti az átlagos usert. (Tetszik, vagy sem, így van.)

Az erre adható reális megoldás persze némileg kapcsolódhat a szegmentációhoz – érdemes több féle tartalommal előállni, szétbontani a mindenkinek és a szűkebb körnek releváns infókat, és érdeklődési kör alapján kiküldeni.

Gyakran előfordul, hogy az e-mail hírlevél alkotók egy egész cikket próbálnak kiküldeni – a helyett, hogy egy figyelemfelkeltő, érdekes tárggyal és ajánlással küldenék ki azt. Egyrészt a túl hosszú hírlevél eleve riasztó, másrészt ha átkattintást akarunk generálni, mi végre küldünk egész cikkeket?

Szóval ne terheld túl Te sem a leveled – írj jó tárgyat és leadet, keltsd fel az olvasód figyelmét, a helyett, hogy lelomboznád… Kérdezd meg magadtól, te erre kattintanál-e. De légy ám őszinte magadhoz!

Hiba #3: Versenyző CTA-k

Te egy hírlevélbe hány linket, hány gombot helyezel el? Persze, írhatsz termékinfókat, ajánlat részleteket – de komolyan, miért versenyeztetnéd egyik ajánlatod a másikkal?

Hogyan hozzunk létre hírleveleket? 5. részÁltalános hiba, hogy túl sok mindent akarunk kiküldeni egy levélben. 10 akciót, 10 CTA gombbal, sok infóval (erről ugye az imént írtam…) – és éppen a lényeg veszik el. Optimalizáld a tartalmat, tartsd szem előtt, mely szegmensnek mely ajánlat a leg optimálisabb – vagy épp azt, melyiket szeretnéd IGAZÁN erősíteni!

Hogyan hozzunk létre hírleveleket? 5. rész

Persze elképzelhető, hogy egymással összefüggő dolgokat szeretnél egy levélben kiküldeni, de (lásd a példa lent) ebben is lehet sorrendet állítani – a dizájn megfelelő használatával érzékeltetni lehet, mi a legfontosabb, ugyanakkor lehetőséget adsz a továbbiak megismerésére is. Máris ideálisabb lesz az eloszlás, és mégis több információt juttatsz célba.

Hiba #4: Ellentmondó dizájn és elrendezés

Sokszor előfordul, hogy a különböző tartalmaknál úgy ítélik meg a marketingesek, hogy újra meg újra át-dizájnolják a megjelenést; igazodván a változó tartalomhoz. Ez valahol érthető, mégsem javasolt! Hogy miért?

Gondolj bele: a feliratkozód mire megszokna egy látványt, te már változtatod is – újra kell „tanulnia”, mit hol talál, nem lesz felismerhető, ki is küldte. Így kevésbé befogadható, pláne, ha azt veszed figyelembe, hogy 1-2 percet szoktak átlagban maximum egy hírlevélre fordítani!

Hiba #5: Homályos tárgy

Nos, ez is egy általános hiba. Mutatok egy példát: Heti (társaság neve) hírlevél vagy Havi (termék) hírlevél.

…aha, és ez mit jelent?

A tárgysor az egyik legfontosabb része a hírlevelednek – ha épp ennek adsz semmitmondó, vagy homályos elnevezést, már bukhatod az egészet, megy a kukába vagy a spambe.

Rengeteg hírlevél marketinges iszonyatos időt és energiát áldoz egy anyag összeállítására, aztán elkaszálja az egészet azzal, hogy bugyuta tárgyat biggyeszt elé. Pedig ez adja el először a leveled!

Ha odafigyelsz, és kiiktatod a fenti hibalehetőségeket, alapos javulást érhetsz el. Persze csak tesztelve – újra, és újra…

Hogyan hozzunk létre hírleveleket? 4. rész

Szerző: | 2015-05-07

Hogyan mérjük a hírleveleink hatékonyságát?

Kézbesítési arány

A kézbesítési arány esetében általában azokról az e-mailekről beszélünk, melyek sem nem a kemény, sem pedig a lágy visszapattanások között nem szerepelnek. Kemény visszapattanásról akkor beszélünk, ha az e-mail cím nem létezik; míg lágy, avagy soft visszapattanáskor a postafiók (pl. a szolgáltató hibájából, karbantartást végez) nem elérhető, vagy épp megtelt. Tehát a kézbesítési arány az összes e-mail mínusz az összes visszapattanó levél értékéből kapható meg.

Az iparági átlag (és ezzel együtt a javasolt optimális érték) minimum 95%. Ha azt veszed észre, hogy a mérések folyamán ez alá a szám alá esik a kézbesítési arányod, mindenképp erősen javasolt mihamarabb tisztításnak alávetned a listádat. De az is előfordulhat, hogy csupán egyes levelek esetében esik vissza erősen ez a ráta, csupán néhány esetében különösen alacsony a kézbesítési mennyiség, hogy ezen levelek „spammy” vörös zászlót kaptak, és az ISP blokkolja őket.

Mi van akkor, ha a spam mutatód kiveri a plafont?

Kezdjük ott, hogy ha listákat vettél/veszel, akkor meg is érdemled, hogy spambe kerülj… Elmondtuk, leírtuk eddig tucatszor, ezért is kezdem megint ezzel.

…ha viszont organikusan alakítottad ki az adatbázisod – na, akkor igazán frusztráló lehet ilyesmivel szembesülni, pláne, ha a feliratkozóid jelölik spamnek a leveleid… A legtöbb esetben a régi, és a nem szegmentált feliratkozók okozhatják a legtöbb gondot, vagy épp (ha a korábban elmondottakhoz képest nem kezeled…) a visszapattanások – ez utóbbi azért érthető, és a lista gondozójának felelőssége, hogy elkerülje azt, hogy e miatt spambe kerüljenek a levelei.

Azonban ha azt észleled, hogy egy friss, tisztán tartott, tesztidőszakokat sem nélkülöző lista levelei kerülnek újra és újra spambe, akkor nagyon alaposan el kell gondolkodnod; gyakorlatilag le kell zárnod az eddig használt metódust és új utakat kell keresned. Amíg az előfizetők érdekes leveleket kapnak Tőled, addig biztosan nem jelentik tömegesen spamnek – ellenkező esetben ha a hírleveled nem a helyes megközelítést alkalmazza, nincs min csodálkozni.

Persze nem lehet elfeledkezni azon faramuci helyzetekről sem, mikor a felhasználód ideiglenesen érdeklődik egy téma, szolgáltatás, vagy bármi iránt, aztán bizonyos idő elteltével már nem… Az ilyen esetekre nehéz felkészülni, ezért érdemes néha kutatni a felhasználóid érdekeit – mi érdekli őket, milyen rendszerességgel küldhetsz nekik levelet. Ha rákérdezel ezekre, nagy eséllyel megelőzheted egy ilyen jellegű probléma felmerülését…

Átlagos ROI

Ha hírleveleket akarsz használni akkor is, mikor a vállalkozásod már alapos növekedésnek indult, akkor képesnek kell lenned arra is, hogy a döntési mechanizmust fókuszáld. Zártláncú analitikára van szükséged, mely segít rájönni, hány látogatót érsz el, hogyan tudod vezetni a látogatókat (átkattintás, konverziók), és persze arra is, mekkora bevételt érsz el a segítségével.

Egyértelműen ezeket a számokat a legnehezebb igazán lekövetni, de ha igazán jól hasznosítható hírlevél marketing szoftverrel rendelkezel (mint amilyen például a Hírlevél Óriás), máris jócskán egyszerűsödik a helyzeted – és persze a Főnököd is boldog lesz.

Mindent összevetve, a 3 legfontosabb teendőd:

1. Mindig kövesd figyelemmel a hírleveleid teljesítményét!
2. Ha bármelyik eredmény a korábban taglaltak szerinti negatívumokat mutatják, azonnal kezdj tesztelni és módosítani!
3. …folyamatosan tesztelj! A hírlevél marketing világa folyamatosan változik, az ügyfeleid igényei is – ezért nem ücsöröghetsz Te sem a babérjaidon!

Ha optimálisan, kellő alapossággal végzed, a hírlevél marketing szilárd, sikeres alapja lehet marketing stratégiádnak!

De mi van akkor, ha nem éred el a marketing célokat?

Végül, de nem utolsósorban, muszáj, hogy néha eltekints a mérőszámok zárt világától. Ha csak az átkattintási, megnyitási, spam és egyéb arányokra fókuszálsz, pont a hírlevél marketing lelke tűnik el!

Persze ezek nagyon fontosak – de a hírlevél marketing egy ügyfélkapcsolati marketing eszköz – így nem hagyhatod ki a képletből a felhasználóid! Muszáj, hogy ne nyűgként tekintsenek a leveledre – nos, ezzel a céllal nehéz szinkronba hozni a számokat…

Próbáld a marketing célokat összhangba hozni a fogyasztói elvárásokkal, tekints úgy a hírleveleidre, mint kinyilatkoztatásra! Győződj meg róla, hogy a hírleveleid minden eleme a kívánt cél felé tereli a usereket, de úgy, hogy örömmel induljanak e cél felé – legyen az vásárlás, játék vagy épp egy új blogbejegyzés elolvasása. Ha nem stimmel valami, ne légy rest tesztelni! Ez az egyetlen járható út, hiszen a hírlevél marketing él, de profin használni nagyon nehéz – épp ezért olyan szép feladat elérni a célokat általa!

Folytatása következik…

Hogyan hozzunk létre hírleveleket? 3. rész

Szerző: | 2015-05-06

Hogyan mérjük a hírleveleink hatékonyságát?

Sok esetben elvesztegetett időről és erőforrásról beszélhetünk, ha a hírlevelek kerülnek szóba. Annak érdekében, hogy ne merüljön fel ugyanez a Te hírleveleid kapcsán is, azt javaslom, folyamatosan mérd minden szempontból azok hatékonyságát. Vértezd fel magad a megfelelő információkkal, hogy gazdaságosan tudj dönteni a befektetett energiáról! Ha átfogó képet kapsz, hogyan készíts ilyen méréseket, segítséget kapsz ahhoz is, hogy a befektetett időd igazán megtérülő legyen!

Átkattintás

A hírlevél küldés egyik legfőbb célja, hogy kattintásokat, átkattintásokat generáljon a weboldaladra – szóval ennek alakulását KÖTELEZŐ követned! Ez a számadat hosszú távon segít megítélni, mennyire hasznos is valójában a hírleveled. Ha a mutatója stagnál, vagy lassan ereszkedik, mindenképp érdemes átgondolni a stratégiádat!

Ezen felül, mivel a legkülönbözőbb tényezők vehetik rá a felhasználóidat egy-egy átkattintásra, fontos szem előtt tartanod ezen elemeket. Látnod kell, melyek a leginkább hasznos elemek a hírleveleidben, össze kell tudnod kötni az elért eredményeket a hírleveled adott tényezőivel. Ez a stratégia segít optimalizálni a leveled tartalmát, könnyebb összhangba hozni a kitűzött célokkal.

Feltűnhetett, hogy először nem a megnyitási arányokról beszéltem – ez nem véletlen. A megnyitásokat elég trükkös mérni, mivel levelezőrendszere válogatja, hogyan jeleníti meg az anyagod. Van, hogy nem jeleníti meg azonnal a beágyazott képeket (különösen, ha valamilyen kép-blokkoló is üzemel), és az ilyet nem minden esetben veszi megnyitásnak egy-egy rendszer – még akkor sem, ha kellő mennyiségű szöveges háttértartalommal (alt szövegekkel pl.) láttad el; érthető hát, hogy azonnal torzul a kép. Szóval nem feltétlenül szerepel a megnyitási rátádban az ilyen levél, ergo máris pontatlan és ezáltal megbízhatatlan értéknek számít.

Persze lehet ezt is tesztelni, például csak szöveges levelek küldésével, mely segít javítani a metrikus adatokat, de ez sem számít tökéletes mércének.

Mi van, ha az átkattintási arányod lehangoló?

Mi van akkor, ha az átkattintási arányod következetesen 4,3% alatt maradnak? Az Epsilon tanulmánya szerint ez az iparági átlag – aki ez alá kerül, illik alaposan elgondolkodnia. Persze ez területenként eltérő, és egy meglehetősen általánosított számadat, de viszonyítási alapnak megfelelő. Ha ezzel a problémával szembesült, bizony, Neked is méltóbb tartalmakat kell gyártanod, különben a usereid elpártolnak Tőled!

Ami viszont bizonyos: a figyelemfelkeltő, tesztelt CTA sokat dobhat – talán ez az egyetlen fix javaslat, amivel minden esetben biztosan élni tudunk, és bizonyosan pozitív eredményt hoz. Azt javaslom: elemezz! Megfelelően szegmentáltad a felhasználóid? Személyre szóló ajánlatokkal támadod őket? Vagy csak uniformizált levelet küldesz? Gondold át és változtass!

Konverziók

A mellett, hogy kötelezően méred az átkattintásokat, illik figyelned azt is, mi történik ez után! Körülnéz az oldaladon a látogató? Megnézi az ajánlott blog bejegyzést, és ha igen, végig is olvassa? Vásárol netán?

Függetlenül attól, hogy mit akarsz elérni a leveleddel, az átkattintás utáni tevékenységeket mérned kell! Mert ugye, az csak egy része a dolognak, hogy azt szeretnéd, kattintsanak a hírleveled CTA-jára vagy linkjére… A másik fele meg az, hogy az általad elvárt cselekvést (vásárlást, feliratkozást, etc.) is végrehajtsák! Ha megfelelő szoftverrel rendelkezel (pl. a Hírlevél Óriással), máris könnyűvé válik a dolgod!

Lista növelés

Idővel, ahogy folyamatosan növekszik a listád, sokkal könnyebb nagyobb számú konverziót elérni. A több felhasználó általában egyenlő a nagyobb átkattintási számmal (figyelem, nem aránnyal!) és a nagyobb konverziós mutatóval. De addig persze el kell jutni…

Mi van, ha alacsony a feliratkozó számod?

Ha nem tudod folyamatosan növelni a feliratkozói adatbázisod, vagy éppen a leiratkozások száma magasabb, mint a feliratkozó – akkor bizony baj van! Nem számít, mi a célod, hogy konverziót, olvasókat szeretnél, a listádnak növekednie kell!

Ha javítani szeretnéd a feliratkozó számot, át kell nézned, milyen forrásokból érkezhetnem feliratkozók. Fontold meg, mivel tudnád egyszerre könnyebbé és vonzóbbá tenni a feliratkozást – egy widget, vagy egy doboz a nyitóoldalon is egy lépés lehet. Vagy futtass egy Twitter vagy Facebook kampányt – mindkét felület ideális lehet az új előfizetők gyűjtésére. Hogyan? Hát vedd rá őket, hogy játsszanak veled!

Továbbítási arány

A listád növekedésének az egyik legjobb mutatója – talán furcsán hangzik, de a pl. barátoknak, üzletfeleknek, ismerősöknek továbbküldött levelek a leghatásosabb módjai annak, hogy releváns, minőségi feliratkozókat szerezz.

Érdemes tehát olyan opciót is beépíteni a hírleveledbe, ami még vonzóbbá teheti a továbbküldésre. Nem kell nagy dolgokra gondolni: pl ajánlj családi kedvezményeket, vagy ismerős meghívása után extra kedvezményt, vagy egy ingyenes szakmai e-bookot – gyakorlatilag bármi lehet. A lényeg, hogy teszteld ezeket a megoldásokat, és folyamatosan alkalmazd azokat, melyek a leginkább beváltak!

Folytatása következik!